Webhosting

Webhosting je prenájom priestoru pre webové stránky na cudzom serveri. Prenajímateľ servera býva označovaný ako poskytovateľ webhostingu (webového priestoru). Vďaka webhostingu si môžete svoje webové stránky umiestniť na internet, bez toho aby ste museli mať vlastný server. Ceny za webhosting sa pohybujú od pár € až po niekoľko desiatok € za mesiac. Existuje aj bezplatná variant, tzv freehosting. Freehosting zvyčajne nezahŕňa žiadne záruky týkajúce sa funkčnosti, má obmedzenú technickú podporu. Často je s freehosting spojené umiestňovanie reklamy na stránkach.

Poskytovatelia väčšinou u webhostingu ponúka skriptovacie technológie PHP, ASP, ASP.NET, JSP ai, z databáz sú ponúkané predovšetkým MySQL, PostgreSQL a MS SQL. Stránky na server sa kopírujú prevažne protokolom FTP.

Webhosting je len samotné umiestnenie stránok na serveri poskytovateľa. Aby sa užívatelia internetu k stránkam dostali, je potrebné mať zaregistrovanú doménu (napr. s názvom spoločnosti). Alternatívne je možné u niektorých firiem zdarma využiť domény 3. poriadku, napríklad vasejmeno.poskytovatel.cz. Súčasťou webhostingových služieb sú väčšinou tiež e - mailovej schránky s antispamovými a antivírusovými filtre, sťahovanie pošty do poštového klienta protokolom POP3, odosielanie pošty protokolom SMTP.

Samozrejmosťou tiež býva technická podpora pre zákazníkov, teda možnosť v prípade technických problémov či otázok kontaktovať poskytovateľa prostredníctvom telefónu, e - mailu, ICQ, Skype ai Niekde býva technická podpora obmedzuje na pracovné dni, u solídnych firiem býva podpora nonstop.

Späť na slovník pojmov

Vyskúšajte DEMO